Rastgele Yazı

Çağımızın Hastalığı Obezite

Çağımızın Hastalığı Obezite

 Çağımızın Hastalığı Obezite


Çağımızın Hastalığı Obezite

Obezite Nedir?

Günümüzün sinsi hastalıkları arasında yer alan obezite, vücuttaki yağ oranının yağsız vücut kitle oranına karşı artması anlamına gelen kronik bir hastalıktır. Bu hastalık vücutta harcanamayan enerjinin yağ olarak depolanması sonucu oluşur. Bu biriken yağ zamanla vücutta birtakım rahatsızlıklara yol açar. Kalp damar hastalıklarından, diyabet, hipertansiyon, kanser türlerinden bazıları, kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları ile solunum rahatsızlarına sebebiyet vermektedir.

Obezite En Sık Kimlerde Görülür?

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre 1980 yılından günümüze kadar dünya genelinde iki kat artış gösteren bu hastalığın en büyük sebebi ayak üstü (fast food) tarzı sağlıksız beslenme biçimidir. Yetişkinlerde sık rastlanan obezite ailenin beslenme alışkanlıklarının çocuklara da yansımasıyla çocukluk yıllarında da sık görülmeye başlanmıştır. Bireyin obezite olduğu vücut kitle indeksi (VKİ) 0’un üzerinde olmasıyla anlaşılır. Bir diğer risk grubu da daha çok hareketsiz bir çalışma ortamıdır. Vücut aldığı besinleri hareket sayesinde daha çabuk sindirebilmekte ve fazla yağları yakabilmektedir. Özellikle masa başı işlerde çalışıp, spor yapmayan ve hazır gıdalarla beslenenlerin bu hastalığa yakalanma riski oldukça fazladır.

Obezitede Tedavi Yolları

Obezite tedavisinde toplumun bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Obezite konusuna sempozyumlar, kamu spotları düzenlenerek bireyler bu hastalık ve sonuçları hakkında bilgilendirilmelidir. Hazır gıdaların tüketiminin azaltılması, doğal beslenme alışkanlığının kazandırılması, diyetin ve sporun bu hastalığın tedavisinde etkili olduğu konusunda toplumun bilinçlenmesi sağlanmalıdır. Obezite tedavisi için bireyin kararlı olması gerekmektedir. Zorlu ve uzun sürecek bu tedavide karalılık çok önemlidir. Hekim, diyetisyen, psikolog eşliğinde yürütülecek bu tedavi bireyinde isteğiyle olumlu sonuçlanacaktır. Bu tedavinin amacı bireye sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırarak yaşam kalitesini arttırmaktır. Tedavi altı aylık süreçte etki göstermeye başlayarak obezitenin vücuttaki olumsuz etkilerini azaltmaktadır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*