Rastgele Yazı

Diyabet nedir? Türleri nelerdir?

Diyabet nedir? Türleri nelerdir?
Diyabet nedir Türleri nelerdir

Diyabet halk dilindeki adı ile şeker hastalığı, vücudumuzdaki pankreas adı verilen organın içinde, şeker miktarının düşmesini sağlayan insülin hormonunun beta hücrelerinin herhangi bir sebep ile  sayısında ya da işlevlerinde azalma sonrasında gelişen kan şekeri yüksekliğinin neden olduğu bir hastalıktır. Türkiye’de ortalama yüzde yedi oranında diyabet hastası bulunmaktadır.

Diyabet dört tip şekilde sınıflandırılmaktadır.

Tip 1 diyabet
Tip 2 diyabet
Gebelik (Gestasyonel) diyabeti
Diğer sebeplere bağlı (ilaç kullanımına, hormonal bozukluklara, v.b) diyabet

Tip 1 diyabet

İnsan vücudu enerji ihtiyacını karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlar. Bu besin öğeleri emilebilmek için küçük besinlere ayrılır. Bu öğelerinin en önemlileri ‘glikoz’ adı verilen basit şekerlerdir. Beyin basşta olmak üzere tüm organların enerji kaynağını glikoz oluşturmaktadır. İnsan vücudundaki hücreler ihtiyacı olan glikozu pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımı ile tüketir. Glikoz hücrelere enerji vermek için insülin hormonunun yardımına ihtiyaç duyar. Eğer insülin vücutta üretilmez ise glikoz enerji olarak kullanılamaz. Tip 1 diyabet insülin hormonunun eksikliğinden meydana gelir. Her yaşta görülebilir. Özellikle çocukluk ve gençlik yıllarında başlar. Türkiye’deki diyabetli hastaların yüzde 10’u bu tip diyabete sahiptir. Tip 1 diyabet, pankreas hücrelerinin tahribatı sonucu belirti gösterir. Tahribat yüzde 80’in üzerine çıktığında hastalık başlar. Bulantı, yorgunluk, sık idrara gitme ve kilo kaybı bu hastalığın belirtisidir. Tip 1 diyabetin tedavisi, dengeli beslenme, egzersiz ve insülin tedavisi ile sağlanır.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabet tipi, pankreas yeterli miktarda insülin salgılar. Bu salgı hücreler tarafından kullanılamaz ise bu diyabet türü ortaya çıkar. Bu tip diyabet klinik olarak ortaya çıkmayabilir. Yaşanan herhangi bir enfeksiyon, stres, gebelik veya fazla kilo alınması durumunda klinik ortamda kendisini gösterir. Genellikle genetik faktörlüdür. Şişman kişiler ve 4 kg’dan daha ağır kiloda olan bebekleri doğuran kadınlarda Tip 2 diyabet görülme oranı daha fazladır. Bu diyabet şeklinin belirtilerinin başında, aşırı idrara çıkma ve çok su içme gelmektedir. Aşırtı halsizlik ve kilo kaybı hastalığın en çok bilinen ve görülen etkilerindendir. Ayrıca görme bozuklukları, cilt yaralarının geç iyileşmesi ve kadınlarda görülen vajinal akıntıların bir nedenini oluşturmaktadır.

Gebelik Diyabeti

Gebelik diyabeti (gestasyonel diyabet), diyabeti olmayan bir kadında, hamilelik sırasında meydana gelen ve bebeğin doğumu ile birlikte çoğunlukla yok olan, geçici diyabet şekline verilen addır.

Hamile kadınların yaklaşık yüzde 2-4’ünde görülür. Ailesinde diyabet hastalığı olan kadınlarda, kilolu kişilerde ve yaş olarak 35 yaşın üzerindeyken hamile kalanlarda ve önceki hamileliklerinde 4 kilogramın üzerinde bebek doğurmuş olan kadınlarda sık görülür. Gebelik şekeri tanısı konan hamilelerin yarısından fazlasında risk faktörleri bulunmaz. Bu sebeple anne adayları gebeliklerinin 26.-28. haftasından itibaren diyabet testine tabi tutulurlar. Gebelik diyabeti bulunan bir annenin bebeğin sağlıklı gelişimi için bazı önlemler alması gerekir. Bu önlemler özel bir beslenme programı ile alınır. Oldukça nadir görülse de doğumdan sonra gebelik diyabeti kimi zaman kadınlarda görülmektedir. Bu durumda doktor anne süt verdiği sürece tedaviye devam etmelidir.

Diğer sebeplere bağlı (ilaç kullanımına, hormonal bozukluklara, v.b) diyabet

Hormonal bozukluklara bağlı ya da ilaç kullanımına bağlı olarak gelişen diyabet nadir olarak gözükse de yine de rastlanmaktadır. Şekersiz şeker hastalığı olarak adlandırılan bu durumun en önemli belirtisi günde 4 litreye varan su tüketimidir. Kafa travması, beyindeki ödem sonucu meydana gelen hormonal bozukluklar hormon dengesini değiştirmektedir. Bu durumdan şüphelenen hastaların “susuzluk testi”, ya da “hipofizin görüntülenmesi” testlerini yapmaları gerekir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  3

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*