Rastgele Yazı

Diyet Nedir? Kilo vermeyi engelleyen hastalıklar?

Diyet Nedir? Kilo vermeyi engelleyen hastalıklar?

Diyet Nedir? Kilo vermeyi engelleyen hastalıklar?
Diyet Nedir? Kilo vermeyi engelleyen hastalıklar?

  Var olan tüm gıdalar, insanların yaşamsal faaliyetleri sürdürebilmesi için ihtiyaç duyulan enerji ve ham maddelerin dışında içerikleri açısından da oldukça önemlidir. Farklı gıdaların tüketilmesi ile sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenme ortaya çıkmaktadır. Düzensiz beslenme sonucunda aşırı kilo ve sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir. Görünüm açısında özgüven kaybı da yaşatan aşırı kilo, ilerleyen zamanlarda birçok sağlık sorununa yol açabilmektedir.

Diyet nedir?

                Diyet biyoloji anlamında açıklanmak istenirse, insan ya da herhangi başka bir canlı tarafından tüketilen bütün yiyeceklere verilen isimdir. Bu isim altında uygulanmakta olan programlar belirli kurallar çevresinde ve bazı gıdaların kısıtlanması veya yoğu olarak tüketilmesi üzerine kurulmuştur. Yapılmasında birçok sebep olsa da genel sebebi kilo verme ve sağlıktır. Diyet isimleri tüketilen besin ismini alabilmekle birlikte, tüketilmemesi gereken besin isimlerini de almaktadır. Örnek olarak; Patates, meyve diyeti veya şekersiz, tuzsuz diyet gibi.

            İnsanlar tarafından uygulanan bu diyetler yapılış amacına uygun olarak sizlere sonuç verebilmektedir. Uygulanan standart diyetler dışında özel diyet çeşitleri de bulunabilmektedir. Bunların yapılış amacı hastalık kaynaklı olabildiği gibi spor sebebiyle de yapılabilmektedir. Diyetler bizleri kilo almak, kilo vermek ve düzenimizi korumak amacıyla yapılabilmektedir.

Aşırı Kilonun Zararları?

                Aşırı kilo birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Vücudumuzda bulunan yağların gereğinden fazla olması durumuna şişmanlık denmektedir. Güzellik kaygısının yanı sıra sağlığı da negatif yönde etkileyen aşırı kilo, beslenmenin yanı sıra hormonsal bozuklar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Aşırı kilo çoğu hastalığı ve organı da olumsuz yönde etkilemektedir.

Kilo Vermeyi engelleyen Hastalıklar

-Hipotiroid: Boynun ön kısmında bulunan ve metabolizmayı etkileyen hormonları salgılayan beze ‘Tiroit’ denir. Düzgün çalışmayan bu bez metabolizmayı yavaşlatmakta ve kilo vermeyi zorlaştırmaktadır.

-İnsülin direnci: İnsülin vücutta bulunan şekeri kontrol etmektedir. İnsülin direnci olan hastalarda ise fazla oranda insülin salgılanmakta ve obeziteye sebep olmaktadır.

-Kansızlık: Demir minerali eksikliğiyle ortaya kansızlık çıkmaktadır. Bu nedenden dolayı metabolizma hızı karşılanamamakta ve kilo artışına engel olmaktadır.

-Cushing sendromu: Kandaki kortizol seviyesini arttıran hormon, aşırı kiloya sebep olmaktadır.

-Polikistik over sendromu: Doğurganlık çağındaki hanımlarda sık görülen bu hastalık, insülin direncine etki ederek kilo vermeyi zorlaştırmaktadır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  4

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*