Rastgele Yazı

Diyet Nedir ? Nasıl Yapılmalıdır?

Diyet Nedir ? Nasıl Yapılmalıdır?
Diyet Nedir ? Nasıl Yapılmalıdır?

Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu vücutta biriken yağlar, şişmanlığa ve bazı kronik hastalıklara neden olur. Sağlıklı beslenme kuralları doğrultusunda uygulanan diyet programları, kişilerin ideal kilosuna ulaşmasını sağlayarak hem fiziki görünümlerini hem de psikolojik durumlarını düzenler.

İdeal Kilo Nedir?

Diyet terimleri arasında yer alan ideal kilo birçok şekilde tanımlanabilir. En çok kullanılan ve en çok güvenilen ideal kilo hesaplama yöntemi ise beden kitle indeksi olarak kabul edilir. Kişinin kilosunun boyunun karesine bölünmesiyle elde edilen sonuç BKİ olarak nitelendirilir.

Diyet Nedir?

Kelime anlamı beslenme biçimi olan diyet, zayıflama için atılması gereken ilk adım olarak büyük önem taşır. Bir canlı metabolizması tarafından tüketilen yiyeceklerin tümü anlamına gelen diyet, belirli kurallar çerçevesinde yoğun ya da kısıtlı gıda tüketimine dayanır. Gıda seçimleri, uygulanan diyetin içeriğine göre değişiklik gösterir. Dinle alakalı uygulanan diyetler, hastalıklara bağlı olarak uygulanması gereken diyetler ve bağımlılık problemine sahip olanların bir anda tercih ettiği diyetler en çok uygulanan diyet çeşitleri arasındadır.
Diyet Nasıl Yapılır?

Dieting kararlılık gerektirir. Diyetin amacı sağlıklı bir beslenme metabolizmasına sahip olmak ve ayrıca vücut ağırlığını dengeli seviyede tutmaktır. Diğer yandan, kilo vermek amacıyla vücudu aç bırakarak yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesi için gereken makro ve mikro besin öğelerinin alınmasının önlenmesi, geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olabilir. Sağlık nedeniyle acil kilo verme nedeni dışında diyet listelerinin yeterli ve dengeli olarak hazırlanması gerekir. Diyet listesi kişinin yeme alışkanlıklarına, boyuna, yaşına, kilosuna, varsa kronik hastalığına, mesleğine ve fiziksel aktivite durumuna göre hazırlanmalıdır. Kalorisi düşük ve metabolizmayı hızlandıran diyet çorbaları, diyet atıştırmalıklar ve diyet ekmekleri yapmak diyet yapmayı daha eğlenceli bir hale getirerek motivasyonu arttırabilir.

Diyet Programları Nasıl Uygulanır?

Diyet programlarının kişiye özel olması uygulamayı da kolaylaştırır. Diyete başlamadan önce ulaşılabilir hedef belirlenmesi başarılı kilo verme sürecini etkileyen faktörlerin başında gelir. Çok büyük hedefler konularak kilo vermede başarısız olmak motivasyonu etkileyerek diyetin sürdürülebilir olmasını engeller. Kişisel özelliklere uygun olarak diyet uzmanı tarafından hazırlanan yeterli ve dengeli bir diyet menüsü ve diyet önerileri hem uygulanmasını hem de sağlıklı kilo verilmesini sağlar. Diyet ve spor, günlük harcanan kaloriyi de motivasyonu da arttırarak zayıflama programının başarılı olmasını destekler. Genellikle sağlıklı bir diyet, 3 ana öğün ve 3 ara öğünden oluşur.

  • Yazıyı Beğendin mi?  3

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*