Rastgele Yazı

Gestasyonel Diyabet Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Gestasyonel Diyabet Nedir Belirtileri ve Tedavisi
Gestasyonel Diyabet Nedir Belirtileri ve Tedavisi
Gestasyonel Diyabet Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Gestasyonel Diyabet Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Gestasyonel diyabet, hamilelik sırasında kan şekerinin yüksek düzeyde seyretmesi ile  ortaya çıkar. Gestasyonel diyabet özel bir süreç olan gebelik dönemi boyunca ,anne adayının kanında glikoz ( şeker) oranlarının artması olayıdır. Hamile kadınların dünya genelinde yüzde 3’ü Gestasyonel diyabet geçirirler. Hamilelik bittiğinde kan şekeri normal duruma gelir. Ama Gestasyonel diyabeti olan anne adaylarının hamilelik sonrasında da diyabeti geliştirmesi mümkündür. Neden hamile kadınlarda bu durum ortaya çıkıyor? Gebelikte hormonların salınma oranında değişimler meydana geliyor. Cinsiyet hormonları olan progesteron ve östrojen hormonları, plasental hormonlar olan HCG ve HPL hormonları kan şekeri üzerinde oldukça etkili olan hormonlardır. Bu hormonların değerlerinin değişmesi, kan şekerini yükseltiyor. Yine gebe kadınlarda, kusma olması da durumu zorlaştırmaktadır. Çünkü kusma ile mide boşalır kan şekeri düşer, yeniden yemek yendiğinde yükselir. Kararlı bir çizgi izlenmez.

Kadınlarda Diyabet İdrar Yolları Enfeksiyonlarını Tetikler

Hamile kadınlarda diyabet nedeni ile idrar yolları enfeksiyonları olmaktadır. Gestasyonel diyabet, metabolizmanın düzenini bozar. Kadınlarda karın bölgesinde ağrılar ortaya çıkar. Nefes darlığına yol açar. Şeker damar üzerinde çok olumsuz tesirlere yol açar.  Bu etki, bebeğe bağlı olan plasenta damarları üzerinde de kendini gösterir. Bebek iyi bir şekilde oksijen ve yiyecek moleküllerini alamaz. Kan akışının  azalması bebeğin yeteri kadar beslenmemesi anlamına gelir.

Gestasyonel diyabet Tedavi Edilmezse Ne Olur

Hamilelikte ortaya çıkan Gestasyonel diyabet tedavi edilmezse, bebekte akciğer gelişmesi istenen düzeyde olmaz. İnsülin salgılanmaması, ya da az salgılanması şeker moleküllerinin sayısını arttırır.  İnsülin hormonu ise kan şekerini düşürür. Dopler sonografi ile olasental perfüzyon incelenebilir. Bebeğin durumu incelenerek sağlığı kontrol altında tutulmalıdır.

Gestasyonel diyabet Komplikasyonları

Anne için tehlikeli olan, ödem oluşması böbreklerin fonksiyonlarının bozulması protein konsantrasyonunun artması hipertansiyon ortaya çıkması gibi sorunlar ortaya çıkar. Düşük yapma riski de vardır. Tedavi edilmediğinde, Gestasyonel diyabet eklampsi (spazm) sebebi olabilir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  252
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*