Rastgele Yazı

METABOLİZMA ve METABOLİZMA HIZI

METABOLİZMA ve METABOLİZMA HIZI
METABOLİZMA ve METABOLİZMA HIZI

METABOLİZMA ve METABOLİZMA HIZI

METABOLİZMA ve METABOLİZMA HIZI

Metabolizma; yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için vücudumuzda yer alan organların etkili şekilde çalışabilmesine yardımcı, biyokimyasal işlemlerin tamamına denilmektedir. Bazal metabolizma hızı, vücudumuzun hiçbir şekilde hareket etmediğinde yani uyuma ya da hareketsiz oturma durumunda yapılan işleme denilmektedir.  Bazal metabolizma vücudun içinde bulunan organların işlevi için ve yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için gereken enerjidir.

Diyet yapan kişilerin bazal metabolizmanın altına inmemesi gerekmektedir. Günlük bin kalori yakan bir kişinin, bu kaloriden daha düşük seviyelerde gıda takviyesi alması vücudu şoka uğratmaktadır. Bu durumlarda bir anda metabolizma hızı kişinin kendi uygulamaları ile yavaşlatılmış olur. Yapılan şok diyetler eşliğinde ani kilo kayıpları vermek yanlış kilo kayıplarına neden olmaktadır.  Bu kilo kayıplarında ödemler atılmaz, yağ yakılmaz sadece kas kayıpları yaşanmaktadır. Şok diyetlerin ardından kişi normal yemek yemeğe başladığı zaman daha fazla kilo alımı yaşayıp ilerleyen zamanlarda da hiç kilo veremez hale gelebilmektedir. Bu karşılaşılan durumda kişinin metabolizması yavaş değilken, kendi imkanı ile metabolizmasının dengesiyle oynayıp, yavaşlatmıştır.

METABOLİZMA ve METABOLİZMA HIZI

Metabolizma Hızını Belirleyen Etkenler;

  1. Kas Ağırlığı

Kas ağırlığı metabolizma hızını belirlemektedir. Kas oranı yüksek kişilerin bazal metabolizmaları ve vücudunun yakmış olduğu enerji de yüksek olmaktadır. Bu durum da kişilerin kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Diyet yaparken en çok dikkat edilmesi gereken durum, vücutta kas kaybı yaşanmamasına özen gösterilmesidir.

  1. Cinsiyet faktörü

Erkeklerin boyu daha uzun ve kas kitlesi daha fazla olduğu için daha kolay kilo verebilme imkanına sahiptirler. Kadınların metabolizmaları erkeklere göre daha az çalışmaktadır.

  1. Vücut ağırlığı

80 kilo ve üzeri kişilerde genellikle vücutta yağ oranı boya bağlı olarak fazla olabilmektedir. Bu nedenle metabolizma da daha hızlı çalışmaktadır. Kilosu fazla olan kişilerin kilo verme durumları daha hızlı olmaktadır. Vücut ağırlığı düştükçe kilo verme işlemi biraz daha zorlaşmaktadır.

  1. Yaş

30 yaşından sonra kişilerin vücut metabolizmaları yüzde on oranında yavaşlama göstermektedir. 40 yaşından sonra da bu zayıf metabolizmanın üzerine yüzde on yavaşlama etkisi görülebilmektedir. Bu nedenle kişilerin 30 yaşına girmeden kilo verme işlemlerini bitirip, sağlıklı ve dengeli beslenme düzenlerini oturtmaları oldukça önemlidir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  539
Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*