Rastgele Yazı

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASINDA DİYET

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASINDA DİYET

Obeziteye yakalanmış bazı vakaların cerrahi işlem ile kilo vermesi gerekmektedir.  Bu yapılacak olan ameliyatların ardından obezite hastası kısa sürede diyet uygulamaları ile vücudunu toparlamakta, formunu korumaktadır. Obezite ameliyatından sonra beslenme şekilleri ve diyet uygulamalarına uyum oldukça önem arz etmektedir. İlk 3 ay obeziteye bağlı oluşabilecek cerrahi müdahalelerin ardından diyet uygulamaları açısından riskli zaman olarak belirlenmektedir. Bu süre zarfında içerisinde çok fazla çözelti olmayan berrak sıvıların tüketilmesi oldukça önem taşımaktadır. Burada en çok tüketilmesi gereken sıvı su olacaktır. Obezite sonrası bir hastanın eğer yetişkin ise günlük 3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Bu işlemi yaparken sadece su olarak ( içerisinde tarçın, limon vb. madde olmaksızın ) tüketilmesi gerekmektedir.

Ameliyattan sonraki ilk iki hafta kişinin sıvı gıdalar ile beslenmesi gerekmektedir. İkinci haftanın sonunda ise, püre ile gıda alımına başlamalıdır. Bunlar hekimin vereceği yemek listesine ek olarak, patates püresi, pirinç püresi ya da sebze püresi gibi; mideyi ve bağırsağı zorlamayacak ölçüde olan tek besin püreleri örnek olarak verilebilir.

Birinci ayın sonunda katı gıdalara geçilebilir. Bu katı gıdalar tercih edilirken, tekrar obeziteye yakalanmamak için birtakım diyet uygulamaları yapılmalıdır. Kişinin sıklıkla karbonhidrat yerine protein ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir. Et grubu ürünler ( tavuk, balık, et, kıyma, köfte vb. ), süt ve süt ürünleri obezite cerrahisi sonrasında hastanın diyet uygulamasında yer vermesi gereken en önemli besinler olmaktadır.

Ameliyat sonrası ilk bir ay içerisinde bu besin grubunun suyunun haşlanıp içilmesi ya da püre şeklinde yenilmesi diyetlerinde yer vermeleri gereken işlemler olarak belirlenmektedir. Bir ayın sonrasında ise, hekimin günlük olarak hastanın alması gereken protein miktarına göre bu besin maddelerinin diyet programlarında yer verilmesi kişinin formunu korumasına ve uygun koşullarda diyet yapmasına yardımcı olacaktır. Limon ve tuz kullanımında birinci aydan sonra hiçbir şekilde sakınca yoktur. Tuz miktarının dengeli şekilde ayarlanmasına ihtiyaç vardır. Tuz vücutta su toplanmasını ve ödem oluşumunu sağladığı için dikkatli oranlarda kullanılmalıdır. Fazla kullanılması ya da hiç kullanılmaması kişinin metabolizmasında denge unsurlarını dağıtacağı için ideal miktarın hekim aracılığı ile belirlenmesi gerekmektedir. 3 aylık diyet programının ardından da hastalar küçük kaçamaklar ile bu diyet programlarına sadık kalarak yaşamları boyunca sürdürebilirler.

  • Yazıyı Beğendin mi?  3
Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*