Rastgele Yazı

OBEZİTE NEDİR?

OBEZİTE NEDİR?
OBEZİTE NEDİR ?

OBEZİTE

OBEZİTE

Dünyada yaygın bir şekilde varlığını kabul ettirmiş olan obezite, ülkemizde de sayısı azımsanmayacak bakımda giderek artış göstermektedir. Obezite ciddi sağlık problemlerine bağlı olarak beraberinde birtakım rahatsızlıkları da getirebilmektedir. Diyabetik rahatsızlıklar, safra kesesi taşı oluşumu, karaciğer yağlanması, yüksek tansiyon rahatsızlıkları, kalp ve damar tıkanıkları, kanser, kısırlık, eklem, kas ve kemik ağrıları gibi hastalıklar obeziteye bağlı olarak çıkabilmektedir. Ayrıca depresyon başta olmak üzere çeşitli psikolojik rahatsızlıkların oluşmasında da obezitenin etkisi bulunmaktadır.  Obez kişiler, hızlı kilo alımına bağlı olarak vücutta başka rahatsızlıkları da taşımaktadırlar. Zaman aşımına bağlı olarak vücut yapıları bozulmakta; kas ve iskelet sistemlerinde çeşitli deformasyonlar gözlemlenmektedir. Obezite, hazır gıdalardan ve hareketsiz yaşamdan meydana gelen hızlı kilo alımına bağlı olarak yaşanan ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığa vücudun değişen yapısına bağlı olarak hormon dengesizlikleri sebep olmaktadır.

Obeziteye yakalanmamak için yapılması gerekenler;

  • Yediğiniz gıdaların denetimini yapmalısınız. Genetiği ile oynanmış hiçbir gıdanın yenmemesi gerekmektedir.
  • Yetişkin bir insanın günde 2 – 3 litre arası su tüketimi yapması gerekmektedir. Su içmek vücuttaki ödemi ve toksitleri atacağından kilo alımını önleyecektir. Hormon dengesini koruyarak kişinin sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmasını sağlayacaktır. Suyun çok tüketilmesi yağ yakımının sağlanması açısından oldukça önemlidir.
  • Kilo almamak için ve metabolizmanın dengesini değiştirmemek adına, ani şoklanmış ürünler, konserve ürünler, rafine edilmiş ürünlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Mecbur kalındığında sınırlı miktarda tüketim yapılabilir fakat obeziteye karşı uygulanan diyet programlarında bu tarz ürünler keskin ifadeler ile yasaklanmıştır.
  • Diyet uygulamasına yeni başlamak isteyen hastalar ve kilo vermek isteyen kişilerin öncelikli olarak yemek oranlarını azaltmaması gerekmektedir. Bu oranlarda meyve tüketimini fazlalaştırıp, gün içerisinde tükettiği zararlı beslenme alışkanlıklarının yerine meyveyi koymaları gerekmektedir.
  • Pişmiş yemek olarak günde iki çeşitten fazla yemek yememeye özen gösterilmesi gerekmektedir.  Yemeğin yanında su ya da asitli gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir. Pişmiş yemeklerin tuz ayarlarının iyi yapılmış olması ve aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçınılması gerekmektedir. Aşırı baharatlı yiyecekler kişilerde daha çok yeme isteği uyandırır. Bu durum da daha çok kilo alınmasına sebebiyet verir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  112

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*