Rastgele Yazı

Paleo Diyeti İle Zayıflama

Paleo Diyeti İle Zayıflama
Paleo Diyeti İle Zayıflama

Paleo Diyeti İle Zayıflama

Paleo Diyeti İle Zayıflama

Paleo diyeti, paleolitik çağda yaşayan insanların beslenme şeklini esas alan bir diyet programıdır. Beslenme düzeninde öze dönüşün ifadesi olarak belirtilen bu diyet süresinde antik alışkanlıklar çerçevesinde beslenilir. Örnek alınan paleolitik dönemde tarım gelişmediğinden dolayı hayvan etleri ve yabani otlar ön plandadır. Bundan dolayı diyet içerisinde şeker, unlu mamuller, süt ürünleri gibi besinler yer almaz. Bunun yerine sebze ve meyve tüketimi serbest bırakılmıştır.

Diyet esnasında tüketilecek olan besinlerin doğal yollarla elde edilmiş olması son derece önemlidir. Bu nedenle diyet listesinde işlenmiş gıdalar dahil edilmez. Bunun aksine besinler mümkün olduğunca çiğ olacak şekilde tüketilir.

Paleo Diyetinde Yasak Olan Besinler Nelerdir?

Paleo diyeti için yasaklı besinler listesi içerisinde ilk sırada işlenmiş besinler ve rafine şeker yer alır. Bu diyet ilkel beslenme şekline dayandığından dolayı beslenme düzeninde o dönemlerde neler tüketildiği göz önünde bulundurulur. Dolayısıyla süt ve süt ürünleri, bakliyatlar, tahıllar ve un, mayalı besinler, glisemik indeksi yüksek olan besinler, alkol ve işlenmiş yağlardan uzak durulması gerekir. Diyet sırasında mümkün olabildiğince müdahale edilmemiş ve en doğal olan besinler yemeye özen gösterilmelidir.

Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?

Klasik diyet programlarının biraz daha dışında kalan Paleo diyeti güçlü ve sağlıklı bir vücuda sahip olmayı sağlar. Dolayısıyla bu diyeti yaşam tarzı haline getirmek hem kilo vermeye hem de her zaman zinde kalmaya yardımcı olur. Diyet yapılırken tüketilmesi yasak olan besinlerden uzak durulmalı ve serbest olan besinler de yeterli miktarda tüketilmelidir. Buna ek olarak daha fit ve sağlıklı olabilmek adına diyet egzersiz programı ile desteklenmeli, günde en az otuz dakika boyunca tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Bununla birlikte günlük karbonhidrat tüketimi en aza indirilmeli ve vücudun bu ihtiyacı meyve ve sebzelerden karşılanmalıdır.

Paleo Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Paleo diyetinde dikkat edilmesi gerekenler arasında bol miktarda lif tüketilmesi ve iyi yağlar tercih edilmesi gibi öneriler yer alır. Yağ olarak ayçiçeği yağı, margarin ve kanola gibi yağlar yerine zeytinyağı, susam yağı ya da ceviz yağı kullanılmalıdır. Lif alımının yüksek miktarda olmasını tavsiye eden bu diyet aynı zamanda yüksek protein içeriği ile sindirim sisteminin rahatlamasını ve vücuttaki asit alkali dengesini korumayı amaçlar. Protein tüketimi esnasında doğal ortamda yetişmiş hayvanlardan sağlanan kırmızı et, yumurta, balık ve tavuk eti tercih edilmelidir. Buna ilaveten avokado, kinoa ve chia da tüketilebilecek kaliteli proteinler arasında yer alır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  2

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*